Honza doporučuje

Recenze: Club Grant Aqua – ideální rodinná dovolená v Turecku

Poslední zářijový týden 2019 jsme s přítelkyní a roční dcerou strávili dovolenou na last minute v úžasném hotelu Club Grant Aqua v Turecku poblíž antického města Side. Přestože byla starost o naši malou vyčerpávající, z hotelu jsme byli nadšení a můžu jej doporučit jako ideální místo na trávení (nejen) rodinné letní dovolené.

Nádherný dětský bazén se skluzavkami a tobogány
Nádherný dětský bazén se skluzavkami a tobogány

S přítelkyní jsme dlouho plánovali zahraniční dovolenou u moře s naší roční dcerou a přestože jsme byli rodinou odrazováni, že je dcera ještě příliš malá a vůbec si dovolenou neužijeme, nedali jsme odradit. Ano, upřímně musím říct, že to bylo náročné. Dcera nevydržela chvíli v klidu, v cizím prostředí hůř spala, slané moře zrovna neocenila, k tomu ještě tříhodinový let tam a zpět… Na druhou stranu ale dovolené vůbec nelitujeme a obrovskou zásluhu na tom má právě hotel Club Grand Aqua *****, který vám představím v této recenzi a který bych se skoro nebál označit přes svou velikost za rodinný hotel.

Tímto bych chtěl také ještě poděkovat pracovníkům z CK Exim Tours, kteří nám přímu u hotelu zjišťovali, jestli bude možné mít na pokoji batole a poskytnou nám dětskou postýlku. Ve standardní nabídce na Invii se totiž nacházely pouze volné pokoje s označením “promo” pro dvě osoby bez možnosti dítěte s sebou. Jelikož se nám ale hotel podle popisu, fotek a recenzí velmi líbil, moje akční přítelkyně kontaktovala s dotazem přímo EximTours.

V cestovní kanceláři nám bylo řečeno, že to nemohou na 100 % slíbit a napíšou dotaz přímo do hotelu s tím, že budeme muset ale zájezd kvůli rezervaci objednat a v případně by přišla z hotelu zamítavá odpověď, bez poplatku zájezd stornujeme. Ve výsledku jsme měli zájezd s trochou adrenalinu skutečně “last minute”, protože ještě ve středu odpoledne jsme nevěděli na čem jsme a v pátek jsme měli odlétat. Naštěstí vše vyšlo a my mohli balit :-) Ale nyní konečně k recenzi samotného hotelu Club Grand Aqua.

Představení hotelu

Club Grand Aqua je nový, pětihvězdičkový hotel s celkem 234 pokoji spadající do skupiny Sezer. Hotelový areál o rozloze 28,000 m² se nachází v lokalitě Çolaklı pár kilometrů od antického města Side a 55 km od letiště v Antalyi na oblíbené Turecké riviéře. Sousedí se sesterským hotelem Club Grand Side, se kterým sdílí krásnou písčitou pláž s pozvolným vstupem do moře. Pokud plánujete na dovolenou vzít dětský kočárek jako my nebo třeba invalidní bozík, nemusíte se ničeho obávat, protože celý areál je bezbariérový. Ostatně mladých rodin s malými dětmi a kočárkem jsme viděli spoustu.

Celý areál je plně bezbariérový
Celý areál je plně bezbariérový

V areálu najdete nízký bazének pro nejmenší děti se skluzavkami a tobogány, dále pak větší bazén s barem. Spíše než o bazén jde ale o umělé jezírko, které přechází v línou řeku, která protéká celým areálem. Opravdu originální a vkusně řešený bazén, který jsme s dcerou v nafukovacím kruhy několikrát obeplavali. Velmi jsme také ocenili všudepřítomnou zeleň - kam se podíváte, tam najdete keř nebo palmu a právě v kombinaci s originálním bazénem si připadáte jako uprostřed přírody. Je to obrovský rozdíl oproti jiným tureckým hotelovým komplexůn, které stojí uprostřed ničeho a spíš než uprostřed přírody si připadáe jako vedle sjezdy z dálnice (někdy i doslova).

Líná řeka lemující hotelové budovy
Líná řeka lemující hotelové budovy

Členité okolí hlavního bazénu
Členité okolí hlavního bazénu

Zeleň, kam se podíváš
Zeleň, kam se podíváš

Ubytování

Byli jsme ubytováni dvoulůžkovém pokoji s vlastním sociálním zařízením a balkonem. Na pokoji je ze spotřebičů lednice, rychlovarná konvice, klimatizace a fén. Součástí je i televize převážně s německými pořady (Němci tvoří odhadem asi 90 % klientely). Club Grand Aqua není solitérní hotel, v areálu je asi 6 třípatrových budov s výtahy a areál navzdory kapacitě má takovou domácí atmosféru. K dispozici je pomalá wifi zdarma (cca 150kbit/s, takže fakt pomalá, ale na základní používání sociálních sítích s trochou trpělivosti postačí ;-)). Můžete si ale případně připlatit placenou rychlou wifi - na jediný den za 3 eura, ale na týden vyšla myslím okolo 10 euro). Na pokoji je i trezor, který jsme ale nevyužívali.

Vybrané pokoje v přízemí mají z balkonu přístup rovnou do zmíněné líné řeky součástí hotelového bazénu - což může být super, na druhou stranu vám pak ale pod okny budou tu a tam plout lidi :-) Pokoje jsou každý den uklízeny, máte ale možnost zapnout u dveří znamení pro uklízečky, že si nepřejete být rušeni. Součástí all inclusive je i každý den doplněná lednice (minibar) o Coca-colu, Fantu a minerálku, což je rozhodně fajn. Můžete si na pokoji také uvařit čaj nebo instantní kávu.

Stravování

V rámci all inxlusive jsme měli v ceně snídaně, obědy, večeře formou švédských stolů, dále dopolední i dopolední svačiny, nealko i alko. Celkově je jídlo v Club Grand Aqua na velmi dobré úrovni, opravdu sme nikdy neměli problém se z nabízeného jídla dobře najíst. Večeře jsou více či méně tematicky zaměřené - italská, asijská, středoevropská kuchyně atd. Dokonce jsem se zde naučil jíst polévky, které normálně nejím a které mi opravdu moc chutnaly. Jedinou výtku mám k sushi připravené v rámci asijského dne, které nebylo na můj vkus zrovna dobře připravené. Jako milovník kávy bych asi také ocenil možná něco víc než jen automat s instantní kávou (například samoobslužné kapslové kávovary by podle mého názoru nebylo nereálně provozovat). Naopak bych ale chtěl vyzdvyhnut pizzy, které jsou připravovány každý den a které byly opravdu výborné. Stejně tak nabídka dezertů byla skvělá od jednoduchých tureckých cukrovinek, přes moučníka a nejrůznější ovocné řezy až po dorty. Na výběr je toho spousta :-) K tomu se venku pravidelně griluje…

Zde bych se rád ještě zastavil napsal celkově něco k personálu hotelu Club Grand Aqua. Všichni, od uklízeček, přes číšníky, kuchaře a pracovníky na recepci jsou profesionální, milí a nápomocní. Jste tu skutečně za hosta, kterému poskytují servis a ne dotěrný hmyz, jak jsme občas zvyklý z Česka.

Pláž a moře

Pláž je od Club Grand Aqua vzdálená asi 400 metrů po klidné cestě okolo hotelu následovanou příjemnou promenádou mezi stromy. Chodívali jsme tuto trasu s kočárkem bez problému, ale pokud vám to přijde daleko nebo máte pohybové problémy, můžete využít traktůrku s vozíkem, který pravidelně pendluje mezi hotelem a pláží. Jinak na pláži jsou zdarma slunečníky s lehátky a sice jsou z velké většiny během dne obsazené, ale nikdy jsme neměli problém najít volné místo. Osušky je možné zdarma vypůjčit buď přímo na pláži, nebo jako my si je budete brát rovnou od hotelu. Pláž je písčitá, ale díku dlážděnému chodníku jsme neměli problém pohybovat se po ní ani s kočárkem.

Vstup do moře je velmi pozvolný, asi 50 metrů od břehu jsem měl vodu stále ještě po ramena, takže skutečně ieální pro rodiny s malými dětmi. Máte-li rádi adrenalin, vyzkoušet třeba tažení za člunem na padáku, ovšem toto už nespadá pod hotel Club Grand Aqua a musíte si tyto atrakce zaplatit. Naopak v ceně all inclusie je plážová restaurace a bar. Samozřejmostí jsou i sprchy a převlékací kabinky.

Kultura a aktivity v hotelu

Prakticky každý den se v místním amfiteátru přímo v hotelovém areálu hned vedle recepce konají večer různá vystoupení - hudební, taneční, cirkusová, kouzelnická. Chodívali jsme se pravidelně dívat a musím říct, že ačkoliv jsem neměl od produkce vysoká očekávání, byl jsem mile překvapen. Nejvíce tato vystoupení ale ocenila naše dcera - i když má teprve rok, hudbu obecně miluje, a bavila tak lidi, jak “tančila” v kočárku do rytmu. V den našeho odjezdu mělo být dokonce vystoupení na motivy muzikálu Mama Mia, což jsme bohužel už nestihli.

Kromě techto vystoupení je součástí hotelu samozřejmě i animační program pro děti i dospělé. Často jsme viděli hrát šipku nebo stolní tenis - kromě toho je možné si zahrát třeba plážový volejbal nebo basketbal. Za příplatek je k dispozici třeba minigolf nebo kulečník. Pro děti od 4 do 12 let je potom k dispozici i herna. S těmito aktivitami ale nemáme bohužel zkušenosti, jelikož starost o dceru nás nonstop zaměstnávala a ještě není ve věku, abychom ji “odložili” animátorům :-) Kažopádně pro větší děti i dospělé nabízí Club Grand Aqua myslím skvělé vyžití.

Výlety a aktivity mimo hotel

Upřímně, přímo v bezprostředním okolí hotelového komplexu toho moc zajímavého k vidění není. Okolo hlavní silnice je sice spousta obchůdků, ale z většiny se jedná o oblečení a kabelky, což jsem narozdíl od přítelkyn osobně moc neocenil ;-) Jsou zde ale potraviny, lékárna a dvě tři restaurace a nějaké ty obchůdky se suvenýry.

Za větším vyžitím doporučuji zajet do 13 kilomtrů vzdáleného Side, v jehož historickém centru najdete zbytku antických památek. My jsme tam jeli předposlední de naší dovolené. Využili jsme v turecku tradiční dolmuş - sdílené taxi, které si stopnete na ulici. Cesta od hotelu v Çolaklı do centra Side nás vyšla 1,5 eur na osobu. Měli jsme nejprve obavy, jestli nebude problém s kočárkem, protože dolmuşe jsou malé dodávky, ale řidiči s ním neměli žádný problém a ani jsme ho nemuseli skládat. V Side vás řidič nejspíš vysadí na “konečné” - parkovišti u historického centra a pomocí směrových šipek se tam snadno zorientujete. Mimochodem, pokud si plánujete dovézt z dovolené nějaké suvenýry, doporučuji je nakoupit zde v Side než naproti hotelu Club Grand Aqua - je zde mnohem větší výběr za lepší ceny.

Kromě Side jsou i další možnosti, co v okolí podnikat a přímo naproti hotelu je vám budou prodejci přeochotně nabízet. Jedná se o aquapark, podmořský svět, nějaké rafty a dalšý výlety… ale nemáme s nimi osobní zkušenost, tak je nebudu zahrnovat do této recenze.

Cena dovolené

Závěrečné zhodnocení

Co bych závěrem dodal? Dovolená v tureckém Club Grand Aqua byla skvělá a hotel jako takový si nemůžeme vynachválit. Druhá věc je, že dovolená s ročním dítětem není moc o odpočinku (odjížděli sme více více unavení než při příjezdu), ale s tím jsme víceméně počítali a bylo by to náročné všude. Club Grand Aqua ale poskutuje skvělý servis, která nám dovolenou maximálně zpříjemnil a usnadnil. Výborné jídlo, pěkné ubytování, krásné prostředí, milý personál. Nejraději bych se do hotelu vrátil tak za tři čtyři roky, až bude dcera starší a více si my i ona dovolenou užijeme.

Club Grand Aqua bych každopádně doporučil rodinám s dětmi, a to i s těmi nejmenšími v kočárku. Stejně tak je myslím ideální pro lidi s hendikepem např. na invalidním voíku díky bezbariérovému přístupu. Starší lidé zase určitě ocení relativně klidné prostředí. Na druhou stranu, pokud jste mladý pár a chcete se bavit na diskotékách a podobně, asi vám bude vyhovovat trochu jiný styl ubytování a více vám možná bude vyhovovat hotel přímo v Side, kde budete to v noci bude více žít ;) Celkově dávám hotelu Club Grand Aqua 9 z 10 hvězdiček.


Honza

Říkejte mi Honza. Jsem třicetiletý ajťák z Prahy a táta od rodiny. Rozhodl jsem se sdílet recenze produktů a služeb, které používám nebo které jsem měl možnost využít. Žádné marketingové kecy, jen reálné osobní zkušenosti.